Csobánkán, a Pilis szívében egy vállalkozó újra megnyitna egy használaton kívüli dolomitbányát, majd inert szemétlerakónak használná.

A Dunakanyar-Pilisi civilek összefogásának jegyében egyesületünk felajánlotta segítségét a Csobánkai Dolomit Operatív Törzsnek, hogy – a Pilismaróti sóderbánya elleni fellépésnél szerzett tapasztalatokat felhasználva – megakadályozzuk a dolomitbánya megnyitását Csobánkán.

Egyesületünk működési területe a Dunakanyar -Pilis által határolt terület, ezért bejelentkeztünk a Pest Vármegyei Kormányhivatal augusztus 26-án megindított környezetvédelmi engedélyeztetési eljárásába.

A Kormányhivatal a kérelmünket elfogadta, így október 18-án benyújtottuk észrevételünket, amelyet az Operatív Törzzsel és Zsólyomi Tamás biológus, természetvédelmi szakértővel együtt készítettünk.

Részlet a dokumentumból:

” ÖSSZEFOGLALVA:

1. A környezeti hatásvizsgálati és az egységes környezethasználati engedélyezési eljárásról szóló 314/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet 10. § (7) bekezdés a)-b) pontja szerint a környezetvédelmi engedély megadására irányuló kérelmet el kell utasítani, ha a tervezett tevékenység gyakorlása akadályozná a) a Nemzeti Környezetvédelmi Programban [Kvt. 40. §] meghatározott környezeti célállapotok elérését, vagy Magyarország nemzetközi szerződésben vállalt környezet- vagy természetvédelmi kötelezettségeinek teljesítését.

Álláspontunk szerint a tervezett beruházás nemcsak akadályozná Nemzeti Környezetvédelmi Programban meghatározott környezeti célállapotok elérését, hanem sérti a Natura 2000 területek célkitűzéseit érintő Európai Uniós irányelveket (Élőhelyvédelmi irányelv, a Madárvédelmi irányelv), a Biológiai Sokféleség Egyezményt (CBD) (1995. évi LXXXI. törvény), az 1979-ben elfogadott, az európai élővilág és élőhelyeik védelméről szóló Berni Egyezményt, az Európai Táj Egyezményt, valamint a Kárpátok Keretegyezményt, mivel a bányászati tevékenységgel érintett Csobánka 0142/81 helyrajzi számú külterület a

Duna-Ipoly Nemzeti Park részeként országos jelentőségű védett természeti területnek minősül,

Pilis és Visegrádi-hegység (HUDI20039) nevű jóváhagyott kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület (Natura 2000) része;

Országos Ökológiai Hálózat magterületi övezete;

Pilisi Bioszféra Rezervátum területének.

2. A SZŰCS-FUVAR Bt. nem rendelkezik a törvényben előírt Natura 2000-es Hatásbecslési dokumentációval. Indokainkat az III. pontban részleteztük.

3. A beadott Környezetvédelmi Hatásvizsgálat több esetben hiányos, vagy téves számításokon alapul, több esetben nem a Csobánka I. dolomitbánya területére készült. Érveinket a II. pontban kifejtettük.

4. Az itt élő lakosok tiltakoznak a bánya megnyitása és inert hulladékkal való feltöltése ellen. Ezt a tiltakozást aláírásukkal is alátámasztották, amit csatolunk.

5. A SZŰCS -FUVAR Bt. nem rendelkezik Közútkezelői engedéllyel, valamint a megemelkedett forgalom a közút használatát veszélyeztetné, tovább a szóban forgó utakon súlykorlátozás is érvényben van.

Ezúton kérjük a Tisztelt Kormányhivatalt, hogy fentiek alapján a SZŰCS-FUVAR Bt. által megkért Csobánka I. dolomit bányára a környezetvédelmi engedélyt elutasítani szíveskedjék.”

STOP Dolomitbánya Facebook oldal itt megtekinthető.

A lakossági fórumról készült felvétel itt található.

Rövid összefoglaló a lakossági fórumról.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük